A capacitor of capacitance 12.0μF is joined to an AC source of frequency 200 Hz. The rms current in the circuit is 2.00 A. The rms voltage (in volt) across the capacitor is 1.33×10pV. Find the value of p.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The capacitive reactance XC=1ωC=12π×200×12×10−6 =66.35ΩVC=irmsXC=2×66.35 =133V=1.33×102V