A capacitor of capacitance 1 μF withstands a maximum voltage of 6 kV while another capacitor of capacitance 2 μF, the maximum voltage 4 kV If they are connected in series, the combination can withstand a maximum of
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6 kV
b
4 kV
c
10 kV
d
9 kV
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When the two condensers ate connected in series C=2×12+1=23μF and Q=23EThe potential of condenser C1 is given byV1=QC1=23E<6kV∴ E<6×33 or E<9kV