A capacitor of capacity 2μF is charged to a potential difference of 12 V.It is then connected across an inductor of inductance 6μH. What is the current (in A) in the circuit at a time when the potential difference across the capacitor is 6.0 V?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 6.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From energy conservation : 12CV02=12CV2+12LI2⇒12×2×10-6×122=12×2×10-6×62+12×6×10-6I2⇒I=6 A