A capacitor of 2μF is charged as shown in the diagram. When the switch S is turned to position 2 , the percentage of its stored energy dissipated is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
75%
b
80%
c
0%
d
20%
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initially, the energy stored in 2μF capacitor is Ui=12CV2=122×10-6V2=V2×10-6 Jinitially, the charge stored in 2μF capacitor isQi=CV=2×10-6V=2V×10-6coulomb. When switch S is turned to position 2 , the charge flows and both the capacitors share charges till a common potential VCis reached.VC= total charge total capacitance =2V×10-6(2+8)×10-6=V5 volt Finally, the energy stored in both the capacitors Uf=12(2+8)×10-6V52=V25×10-6 J% loss of energy, ΔU=Ui-UfUi×100%=V2-V2/5×10-6V2×10-6×100%=80%