A capacitor of 2μF is charged as shown in the diagram. When the switch S is turned to position 2, the percentage of its stored energy dissipated is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0%
b
20%
c
75%
d
80%
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initial energy stored in capacitor 2μFUi=122(V)2=V2Final voltage after switch 2 is ONVf=C1V1C1+C2=2V10=0.2VFinal energy in both the capacitorsUf=12C1+C2Vf2 =12102V102=0.2V2So, energy dissipated = V2-0.2V2V2 x 100=80%