The capacity of a parallel plate condenser is 10 μF when the distance between its plate is 8 cm. If the distance between the plates is reduced to 4 cm, the capacity will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 μF
b
5 μF
c
20 μF
d
40 μF
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
C=ε0Ad or 10=ε0A8When the distance becomes d' , than new capacityC′=ε0Ad′ or C′=ε0A4 ∴ C′10=84 or C′=804=20μF
The capacity of a parallel plate condenser is 10 μF when the distance between its plate is 8 cm. If the distance between the plates is reduced to 4 cm, the capacity will be