The capacity of a vessel is 3 L. It contains 6 g oxygen, 8g nitrogen and 5 g CO2 mixture at 27oC. If R = 8.31 J/mol K, then the pressure in the vessel in N/m2 will be (approx.)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5×105
b
5×104
c
106
d
105
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By Dalton's lawP=P1+P2+P3=μ1RTV+μ2RTV+μ3RTV=RTVμ1+μ2+μ3=RTVm1M1+m2M2+m3M3=8.31×3003×10-3632+828+544=498×103=500×103=5×105N/m2