Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A capillary tube of length l = 50 cm and radius r = 14mm is immersed vertically into water. Find the capillary rise if Angle of contact = 00 and coefficient of surface tension = 72 dyne/cm. (Take g = 1000 cm/s2).

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

30 cm

b

35 cm

c

40 cm

d

50 cm

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

h = ho = 2T cosθρgr     = 2(72) cos 00(1)(1000)(140)  = 57.6 cmSince l (= 50 cm) < hoh = 50 cm
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A capillary tube of length l = 50 cm and radius r = 14mm is immersed vertically into water. Find the capillary rise if Angle of contact = 00 and coefficient of surface tension = 72 dyne/cm. (Take g = 1000 cm/s2).