A capillary tube of radius 0.20 mm is dipped vertically in water. The height of the water column raised in the tube, will be (surface tension of water = 0.075 N/m and density of water = 1000 kg/m3. Take g = 10 m/s2 and contact angle 0°).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
7.5 cm
b
6 cm
c
5 cm
d
3 cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We have, h = 2S cos θrρg = 2×0.075 N/m ×1(0.20×10-3m) = 0.075m = 7.5 cm