Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A car C blowing a horn of frequency 650 Hz is moving at a speed of 25 m/sec on a straight path CP. A person is standing at a point O at a distance of 40 m perpendicular to CP as shown in figure. When car is 30 m away from P, the apparent frequency of sound as heard by the person is  (Vsoud=345 m/sec)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

625 Hz

b

650 Hz

c

675 Hz

d

680 Hz

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here the observer is at rest and source is in motion and observer will receive  sound at a component of source velocity.OC=302+402=50 m ucosθ=25cosθ=25×CPCO=25×3050=15 m/sec Apparent Frequency n1=nVV−ucosθ=650×345345−15=680 Hz
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A car C blowing a horn of frequency 650 Hz is moving at a speed of 25 m/sec on a straight path CP. A person is standing at a point O at a distance of 40 m perpendicular to CP as shown in figure. When car is 30 m away from P, the apparent frequency of sound as heard by the person is  (Vsoud=345 m/sec)