A car of mass 1000 kg accelerates uniformly from rest to a velocity of 54 km/hour in 5 s. The average power (W) of the engine during this period in watts is (neglect friction)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 22500.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Power=Work donetime=Increase in K.E.timeP=12mv2t=12×103×(15)25=22500 W
A car of mass 1000 kg accelerates uniformly from rest to a velocity of 54 km/hour in 5 s. The average power (W) of the engine during this period in watts is (neglect friction)