A car of mass 1250 kg is moving at 30m/s. Its engine delivers 30 kW while resistive force due to surface is 750N. What max acceleration can be given in the car
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
13 m/s2
b
14m/s2
c
15 m/s2
d
16 m/s2
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Force produced by the engine F=Pv = 30×10330=103NAcceleration = Forward force by engine–resistive forcemass of car=1000−7501250=2501250=15m/s2