A car of mass 1250 kg is moving at a speed of 30m/s. Its engine delivers power of 30kW while resistive force due to surface is 750 N.The maximum acceleration can be given to the car in ms-2 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
13
b
14
c
15
d
16
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
power =F xv=30kW F=30 x10330= 1000 N net force 1000-750 =250 N acceleration = 2501250=15