A car of mass 400kg moving with constant acceleration covers distance between two points 60m apart in 6s. Its speed as it passes second point is 15ms−1. The kinetic energy of car at the first point is ______kJ
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
VB2−VA=2as225−VA2=120a→1VB=VA+at15=Va+6aa=15−Va6→22 in 1225−VA2=120×15−VA6225−VA2=300−20VAVA2−20VA+75=0VA2−5VA-15=0VA=5ms−1 VB=15ms−1KEA=12mVA2=12×400×25=5000JKEA=5kJ