A car of mass 900 kg negotiates a horizontal curve of mean radius 100 m. If the coefficient of static friction between the tyres and road surface is 0.4, the permissible speed of the car is [Take g=10 m/s2]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 m/s
b
20 m/s
c
15 m/s
d
30 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The car will not skid if mV2R≤μmg∴ Vmax=μRg=0.4×100×10 m/s=20 m/s