A car of mass 1000 kg is taking a turn along a circular horizontal unbanked road of mean radius 100 m with permissible speed VP. Coefficient of static friction between the types and road surface is 0.4. When the car is taking the same turn with a speed VP/2, the resultant frictional force acting on the tyres will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1000 N
b
500 N
c
1500 N
d
750 N
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
VP=μgR=0.4×10×100 ms=20 mswhen V=VP2, frictional force will be f=mV2R=1000×102100N=1000 N
A car of mass 1000 kg is taking a turn along a circular horizontal unbanked road of mean radius 100 m with permissible speed VP. Coefficient of static friction between the types and road surface is 0.4. When the car is taking the same turn with a speed VP/2, the resultant frictional force acting on the tyres will be