A car moves a distance of 200 m . It covers first half of the distance at speed 60kmh-1 and the second half at speed v. If the average speed is 40kmh-1, the value of v is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
30 km/hr
b
13 km/hr
c
60 km/hr
d
40 km/hr
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time taken by the car to cover first half of the distance is t1=100/60. Time taken by the car to cover speed half of the distance is t2=100/v. vav=(100+100)/(t1+t2)⇒40=200/(100/60+100/v).