A car moving along a straight highway with speed of 126 km/hr is brought to stop with in a distance of 200m. What is the retardation of the car
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.06 m/s2
b
4 m/s2
c
5.06 m/s2
d
6 m/s2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
given initial velocity of car =u=126 km/hr⇒126×518m/s2⇒35 m/s2 The car finally comes to rest so V=0 From kinematics equation v2−u2=2asacceleration=a=v2−u22sa=02−3522×200a=−3.06m/s2