A car is moving in a circular horizontal track of radius 10 m with a constant speed of 10 m / s. A bob is suspended from the roof of the car by a light wire of length 1.0 m. The angle made by the wire with the vertical is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
π3
b
π6
c
π4
d
0o
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let θ is the angle made by the wire with the vertical. ∴ tanθ=v2rg Here, v=10 m/s,r=10 m,g=10 m/s2 ∴ tanθ=(10 m/s)210 m10 m/s2=1 θ=tan-1(1)=π4
A car is moving in a circular horizontal track of radius 10 m with a constant speed of 10 m / s. A bob is suspended from the roof of the car by a light wire of length 1.0 m. The angle made by the wire with the vertical is