A car is moving towards a stationary observer with a velocity of 16 m/s and at the same time blowing horn at a frequency of 300 Hz. If velocity of sound in air is 320 m/s, the wavelength of sound wave received by the observer is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.201 m
b
1.621 m
c
1.012 m
d
0.6826 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
f1=Apparent frequency = f0/(1−VSV)=300/(1−16320)Hz=316 Hz∴ λ1=Vf1=320316m=1.012 m