A car moving with a speed of 40km/h can be stopped by applying the brakes after at least 2m. If the same car is moving with a speed of 80km/h, what is the minimum stopping distance?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8 m
b
2 m
c
4 m
d
6 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
equation of motion, V2 = U2 – 2 as---(1)Applying brakes is Deceleration; initial velocity = 40km/h;distance S=2m;substitute in above equation, 02 = (40)2 – 2a x 2---(2) then initial velocity = 80km/h;distance=?;substitute in equation(1),02 = (80)2 – 2a x d---(3) divide equation (3) by equation (2) d=8m=minimum stopping distance