A car moving with a speed of 50km/h can be stopped by brakes after at least 6m. If the same car is moving at a speed of 100km/h, the minimum stopping distance is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6m
b
2m
c
18m
d
24m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Using work-energy theorem, Wtotal = ΔKi.e, work done by stopping forces should be equal to change in the kinetic energy of the car. -Fstopping xstoppingdistance=(kfinal-kinitial) -Fstopping x S= 0−12mv2initial ⇒-Fstopping x S =12mv2initial As stopping force is same for both the cars, henceSαv2 initial =>Hence , S1S2=(v2initial)1(v2initial)2Or 6S2=(v2initial)1(v2initial)2=(50100)2⇒S2=24m