A car moving with a speed of 50 km/hr can be stopped by brakes after at least 6 m. If the same car is moving at a speed of 100 km/hr the minimum stopping distance is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12m
b
18m
c
24m
d
6m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
equation of motion is v2=u2+2aS here v=final velocity; u=initial velocity; a=acceleration; s=displacement acceleration =a=v2−u22S both cases have final velocity =0; acceleration is constant or same case1 → u=50; a=02−5022×6 case2 → u=100; a=02−10022×S equate acceleration of both cases ⇒02−5022×6=02−10022×S ⇒S=4×6=24m=minimum stopping distance
A car moving with a speed of 50 km/hr can be stopped by brakes after at least 6 m. If the same car is moving at a speed of 100 km/hr the minimum stopping distance is