A car moving with a velocity of 72 KMPH stops engine just before ascending an inclined road. If 25% of energy is wasted in overcoming friction, the car rises to a height of (g=10m−2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6 m
b
7.5 m
c
12 m
d
15 m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
75%KE=PE34×12mv2=mgh 34×12×(72×518)2=10×h h = 15 m