A car runs at a constant speed on a circular track of radius 100 m, taking 62.8 s for every circular loop. The average velocity and average speed for each circular loop respectively is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0, 0
b
0, 10 m/s
c
10 m/s, 10 m/s
d
10 m/s, 0
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Average velocity is defined as the ratio of displacement to time taken while the average speed of a particle in a given interval of time is defined as the ratio of distance travelled to the time taken.On a circular path in completing one turn, the distance travelled in 2πr while displacement is zero.Hence, average velocity = displacementtime interval = 0t = 0Average speed = Distancetime interval = 2πrt = 2×3.14×10062.8 = 10 m/s