A car starting from rest accelerates at the rate f through a distance s1 then continues at constant speed for time t and then decelerate at the rate f/2 to come to rest. If the total distance travelled is 15s then s is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
s=ft
b
s=16ft2
c
s=172ft2
d
s=14ft2
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As the car velocity is decreasing with time We can divide this question in 3 steps 1. When car moving with acceleration f and covers the distance s Initial speed =u= 0 Final velocity after moving a distance ‘S’ is vequation of motion , v2−u2=2as , substitute,v2=2fs⇒v=2fs---(1)here s1=s 2. In seconds part the car moving with constant speed hence a=0 Then distance=s2=ut+12at2 ⇒s2=2fst---(2) 3. After this car is decelerated by f/2 The distance =s3final velocity v2=0v22−u2=2as30−2fs=−2f/2s3⇒s3=2s---(3) The total distance travel is 15s=s1+s2+s315s=s+2fst+2s12s=2fst∴s=ft272