A car starts from rest and moves along a straight road with a uniform acceleration of 12 m/s2 . What is the distance travelled after a time of 6Sec from the start?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
100m
b
216m
c
126m
d
612m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given that Initial velocity u=0Acceleration a=12 m/s2Time t=6 S∴ Distance travelled by the carS=ut+12at2=0+12×12×62=6×62=216m