A car A is travelling on a straight level road with a uniform speed of 60km/h. It is followed by another car B which is moving with a speed of 70km/h. When the distance between them is 2.5 km, the car B is given a deceleration of 20km/h2 After how much time will B catch up with A
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 hr
b
1/2 hr
c
1/4 hr
d
1/8 hr
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let car B catches, car A after ‘t’ sec, then ut+separation distanceA=ut-12atB 60t+2.5=70t−12×20×t2 ⇒10t2−10t+2.5=0 ⇒t2−t+0.25=0 ∴t=1±1−4×(0.25)2 t=12hr
A car A is travelling on a straight level road with a uniform speed of 60km/h. It is followed by another car B which is moving with a speed of 70km/h. When the distance between them is 2.5 km, the car B is given a deceleration of 20km/h2 After how much time will B catch up with A