A car is travelling on a straight line moves with a uniform velocity V1 for a distance 20m and with a uniform velocity V2 for the next equal distance. Then the average velocity ‘V’ is given by…
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
V=V1V2
b
V=V1+V22
c
1V=1V1+1V2
d
2V=1V1+1V2
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time taken to travel a distance of 20m is t1=20V1 Time taken to travel next same distance of 20 is t2=20V2 : Averave velocity V= Total displacement Total time =20+2020V1+20V2V=21V1+1V2∴2V=1V1+1V2