A car is travelling on a straight road. The maximum velocity the car can attain is 24 ms-1. The maximum acceleration and deceleration it can attain are 1 ms-2 and 4 ms-2 respectively. The shortest time the car takes from rest to rest in a distance of 200 m is,
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
22.4 s
b
30 s
c
11.2 s
d
5.6 s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Deceleration is four times. Therefore, deceleration time should be 14th.vmax=a1(4t)=(1)(4t)=4tArea of v-t graph = displacement∴ 200=12(5t)(4t)or t=20 sTotal journey time =5t=22.4 s