A car travels along a straight line for the first half time with speed 50 km/hr and the second half time with a speed 60 km/hr the average speed of the car is.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
55 m/s
b
15.3 m/s
c
51.3 m/s
d
None
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the total time ‘t’ hrFirst half time t/2 hrSecond half time t/2 hrDistance travelled by a car first half time, velocity=distancetime⇒S1=v1t1=50t2=25 t km Similarly S2=v2t2=60×t2=30 t km Average speed =S1+S2t=25t+30tt=55tt=55 km/hrconversion: 1km=1000 meter 1hour=60x60 secondAverage speed =55×100060×60=15.3 m/s
A car travels along a straight line for the first half time with speed 50 km/hr and the second half time with a speed 60 km/hr the average speed of the car is.