A car of weight w is on inclined road, that rises by 100m over a distance of 1km and applies a constant frictional force w20 on the car. While moving uphill on the road at a speed of 10 m/s , the car needs power p. If it needs power p2 while moving downhill at speed v, then value of v is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 m/s
b
5 m/s
c
15 m/s
d
10 m/s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
inclination of the road is tanθ=1001000 ∴ tanθ ≃sinθ = 110 (for very small value of θ) situation(1) when car is moving uphill Power P= Force.velocity P =(Wsinθ +f).velocity substitute given values here P=(w10⋅+w20) 10 P = 3w2 ---(1) situation(2) when car is moving down hill Power P=Force . velocity given power =p2 down hill ⇒p2 = F'.v ⇒p2 = (wsinθ − f) v substitute eqn(1) here3w4 = (w10 − w20) v 3w4 = w20⋅ v ⇒ v = 15m/sec