Carbon monoxide is carried around a closed cyclic process abc, in which bc is an isothermal process, as shown in figure. The gas absorbs 7000 J of heat as its temperature is increased from 300 K to 1000 K in going from a to b. The quantity of heat ejected by the gas during the process ca is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4200 J
b
500 J
c
9000 J
d
9800 J
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Qab=+7000=μCv(1000−300) …….(i)For the process ca:Ta=300K, Tc=Tb=1000KQca=μCp(300−1000)=−μCp×700 =−μCv+R700 ..........(ii)For carbon monoxide:Ta=300K, Tc=Th=1000K(ΔQ)ca=μCp(300−1000)=−μCp×700 =−μCv+R700For carbon monoxide: γ=75Cv=Rγ−1=R75-1=5R2 …………..(iii)Hence, from Eq. (i)7000=μ5R2×700 or μR=205=4Qca=−(7000+4×700)=−9800JNegative sign shows that heat is ejected.