A carnot engine has an efficiency of 40%. Keeping the source temperature unchanged, what should be the percentage change in the temperature of the sink in order to increase the efficiency by 10%?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.44% increase
b
3.64%, decrease
c
6.66% decrease
d
5.18% increase
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1−T2T1=η⇒T2=T1(1−η)Initially, T2=T1(1−0.4)=0.6 T1Finally, T21=T1[1−(0.4+10100×0.4)]=0.56 T 1∴ T2−T21T2=0.6T1−0.56T10.6T=6.66%So temperature of the sink should be decreased by 6.66%
A carnot engine has an efficiency of 40%. Keeping the source temperature unchanged, what should be the percentage change in the temperature of the sink in order to increase the efficiency by 10%?