A Carnot engine, having an efficiency of η=1/10 as heat engine, is used as a refrigerator. If the work done on the system is 10J, the amount of energy absorbed from the reservoir at lower temperature is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
100 J
b
99 J
c
90 J
d
1 J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The efficiency (η) of Carnot engine and the coefficient of performance(β) of a refrigerator are related as β=1−ηη Here, η=110 ∴β=1−110(110)=9. Also, Coefficient of performance(β) is given by β=Q2W, whereQ2 is the energy absorbed from the reservoir.Or, 9=Q210 ∴Q2=90J.