A Carnot engine having a perfect gas as the working substance is driven backward and is used for freezing water already at 0∘C. If the engine is driven by a 500 W electric motor having a efficiency of 60%, how long (in seconds) will it take to freeze 15 kg of water. Take 15∘C and 0∘C as the working temperatures of the engine and assume there are no heat losses in the refrigerating system. Latent heat of ice =333×103J/kg
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 914.84.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, T1=273K T2=15+273=280K Useful power =ηP=0.6×500=300J/s We know that coefficient of performance β=Q2W=(T2T1−T2)⇒Q2=300×(273288−273)=5460J/s Heat needed to melt the ice Q=mL=15×333×103J Time taken in freezing water t=QQ2=15×333×1035640=914.84s