A Carnot engine, whose efficiency is 40%, receives heat at 500 K. If its efficiency is 50% then the intake temperature for the same exhaust temperature is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
600 K
b
700 K
c
800 K
d
900 K
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that, η=1âT2T1For first case 40100=1âT2500â´ T2=300KFor second case 50100=1â300T1or T1=600K