A Carnot engine, whose efficiency is 40%, takes in heat from a source maintained at temperature of 500 K . It is desired to have an engine of efficiency 60% Then, the intake temperature for the same exhaust (sink) temperature must be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
750 K
b
600 K
c
Efficiency of Carnot engine cannot be made larger than 50%
d
1200 K
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
n=1−T2T1 0.4=1−T2T1 0.4=1−T2500 ∴T2=300 Again 0.6=1−T2T1 =1−300T1 ∴T1=750K .