A Carnot engine whose low temperature reservoir is at 7oC has an efficiency of 50%. It is desired to increase the efficiency to 70%. By how many degrees should the temperature of the high temperature reservoir be increased
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
840 K
b
280 K
c
560 K
d
380 K
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initially η=T1−T2T1⇒0.5=T1−(273+7)T1⇒ 12=T1−280T1⇒T1=560KFinallyη1′=T1′−T2T1′⇒0.7=T1′−(273+7)T1′⇒T1′=933K∴ Increase in temperature =933−560=373K≈380K