A Carnot engine whose sink is at 300 K has an efficiency of 40%. By how much should the temperature of the source be increased so that its efficiency is increased 50% of original efficiency?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
275 K
b
325 K
c
250 K
d
380 K
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The efficiency of Carnot engine is defined as the ratio of work done to the heat supplied, i.e.,η = Work doneHeat supplied = WQ1 = Q1-Q2Q1 = 1- Q2Q1 = 1-T2T1Here, T1 is the temperature of source and T2 is the temperature of the sinkAs given, η = 40% = 40100 = 0.4and T2 = 300 KSo, 0.4 = 1-300T1T1 = 3001-0.4 = 3000.6 = 500 KLet temperature of the source be increased by x K, then efficiency becomesη' = 40% + 50% of η = 40100+50100×0.4 = 0.4 + 0.5×0.4 = 0.6Hence, 0.6 = 1 -300500+x 300500 + x = 0.4 500 + x = 3000.4 = 750 x = 750 - 500 = 250 K