A Carnot engine with sink temperature at 170C has 50% efficiency. By how much should its source temperature be changed to increase its efficiency to 60%?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
225K
b
1280C
c
5800C
d
1450C
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
η=1−T2T1 Initially, 50100=1−273+17T1 or 290T1=12 or T1=580K Finally, 60100=1−273+17T1' or 290T1' =25 or T'=725K ∴ Change in source temperature =(725−580)K=145K