Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A Carnot engine working between 300 K and 600 K has work output of 800 J cycle-1. The amount of heat energy supplied from the source of engine in each cycle is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

800 J

b

1600 J

c

3200 J

d

6400 J

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The efficiency of Carnot engine is given byη=1−T2T1Given,   T1=600K,T2=300K∴ η=1−300600⇒ η=1−12⇒η=12=50%Also,   η=WQ⇒800Q=12Thus, amount of heat supplied from source to engine isQ=800×2=1600J
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring