A Carnot reversible engine convert 1/6 of heat input into work. When the temperature of the sink is reduced by 62 K, the efficiency of Carnot’s cycle becomes 1/3. The temperature of the source and sink will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
372 K, 310 K
b
181 K, 105 K
c
472 K, 410 K
d
272 K, 210 K
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The efficiency of heat engine is given by η=WQ=1−Q2Q1=1−T2T1 Where, T1 is temperature ofsource and T2 is temperature of sink.Given, η1=16,η2=13 ∴ 16=T1−T2T1 ⇒ T2T1=56 (i) and 13=T1−(T2−62)T1 ⇒ T2T1−62T1=23 (ii) Solving Eqs. (i) and (ii), we get56−62T1=23 ⇒ T1=372K and T2=310K