A Carnot’s engine whose sink is at 300 K has an efficiency of 40%. By how much should the temperature of source be increased to increase the efficiency to 50%?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
500K
b
600K
c
100K
d
200K
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
efficiency of carnot engine is n1=1−T2T1⇒40100=1−300T1⇒300T1=1−40100=100-40100=60100=35⇒300T1=35⇒T1=500Knew effficiency is 50% 50100=1−T2T11 T2T11=1−50100=50100=12⇒300T11=12⇒T11=600KΔT1=T11-T1 =600−500=100K= the temperature of source to be increased