A Carnot’s engine, with its cold body at 170C has 50% efficiency. If the temperature of its hot body is now increased by1450C , the efficiency becomes
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
η=1−T2T1=0.5∴T1=2T2=2(17+273)=580K=3070CNow the temperature of hot body is increased by 1450C∴T1'=3070+1450=4520C=725K T2=17+273=290K∴η'=1−290725×100=60%