A Carnot’s engine working between 400K and 800K has a work output of 1200 J per cycle. The amount of heat energy supplied to the engine from the source in each cycle is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3200 J
b
2400 J
c
1800 J
d
1600 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Efficiency of Carnot's engine η=1−T2T1=WQ⇒1−400800=1200Q ⇒12=1200Q ⇒Q=2400J