A cart is moving horizontally along a straight line with a constant speed of 30 ms-1. A projectile is to be fired from the moving cart in such a way that it will return to the cart (at the same point on cart) after the cart has moved 80 m. At what velocity (relative to the cart) must projectile be fired? (Take, g = 10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10ms-1
b
203 ms-1
c
403 ms-1
d
803 ms-1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The time taken by cart to cover 80 m,sv=8030=83 sThe projectile must be fired (relative to cart) in vertically upward direction. i.e. a=-g=-10 ms-2,v'=0 and t=8/32=43 s∴ v'=u+at or 0=u-10×43 or u=403 ms-1