A cat and a dog are initially at a separation of 20 metre. The dog starts chasing the cat along the line joining them and at the same instant the cat starts moving away from the dog along the line joining them with an acceleration of 2.5m/s2. Then the minimum value of v for which the dog will be able to catch the cat is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 m/s
b
20 m/s
c
15 m/s
d
25 m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If the dog catches the cat at point p, then BP=12at2 and AP=vtNow, Ap = AB + BP ⇒Vt=20+12 x 2.5 x t2⇒5t2-4vt+80=0∴-4v2-4.5.80≥0⇒v≥10m/s