A cat moves uniformly with speed 5 ms-1, so that it is always headed towards a rat is moving on a straight line with constant velocity 3 ms-1. At initial moment, their velocities are perpendicular to each other and they are separated a distance 16 m apart. Find the time (in second) after which cat catches the rat.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The relative velocity of approach of cat to rat at point P is −dldt=v0−vrcosθ=5−3cosθ⇒ ∫160 −dl=∫0t0 5dt−3∫0t0 cosθdt⇒ 16=5t0−3∫0t0 cosθdt ......(i)For catching the rat by cat, horizontal distance travelled by both should be same∴ vrt0=∫0t0 vccosθdt Or 3t0=5∫0t0 cosθdt∴ ∫0t0 cosθdt=35t0 .......(ii)From Eqs. (i) and (ii), we get16=5t0−3×35t0=5t0−95t0=165t0∴ t0=5s