A cat, on seeing a rat at a distance d = 5 m, starts with velocity u=5ms−1 and moves with acceleration α=2.5ms−2 in order to catch it, while the rat with acceleration β starts from rest. For what maximum value of β will the cat overtake the rat? (in ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For rat S=12βt2 ……..(i) For cat S+d=ut+12αt2 …………(ii)Putting the value of S from Eq. (i) in Eq. (ii), (α−β)t2+2ut−2d=0t=2u±4u2−8d(β−α)2(β−α) For t to be real, u22d≥(β−α)∴ βmax=α+u22dSubstituting a, d and u, we getβ=2.5+522×5=2.5+2.5=5ms−2